Owoce to niezbędny składnik zdrowej, zbilansowanej diety. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywać je codziennie w kilku porcjach.
Owoce dostarczają organizmowi potrzebnych witamin i minerałów, a ponieważ zawierają naturalne cukry, mogą dodatkowo zaspokajać chęć na słodycze. Niektóre z nich cechuje jednak wysoka kaloryczność. Czy osoby będące na diecie powinny na nie uważać? Przyjrzyjmy się, ile kalorii mają poszczególne owoce.
Awokado jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców – 100 gramów porcji zawiera 160 kcal, a to ze względu na dużą ilość obecnych w nim tłuszczów. Są to jednak bardzo wartościowe kwasy tłuszczowe jak omega-9, omega-6 oraz omega-3, które obniżają poziom cholesterolu, a także przyspieszają metabolizm. Poza tym awokado w przeciwieństwie do innych owoców posiada mało cukrów prostych. Dlatego mimo wysokiej kaloryczności zaleca się spożywanie go w czasie diety, raczej jednak jako składnik posiłku niż przekąskę.
Banany są skarbnicą potasu. Zawierają także witaminę A, C, E, K, B6 oraz wapń, fosfor, żelazo i błonnik. Posiadają również istotne dla organizmu przeciwutleniacze. To jednak kolejny z wysokokalorycznych owoców. W 100 gramach banana znajduje się 90 kcal. Oprócz tego indeks glikemiczny dojrzałego owocu może wynosić aż 70. Dlatego niewskazany jest w diecie osób zmagających się z cukrzycą.
Bardzo wysoką kalorycznością cechują się suszone owoce. W 100 gramach daktyli znajduje się aż 290 kcal. Niewiele mniej jest w morelach, bo aż 240 kcal. Wysoko w rankingu kaloryczności plasują się suszone jabłka – 100 gramów zawiera 258 kcal. Suszone śliwki mają 240 kcal, a rodzynki aż 299 kcal. Wysokokaloryczna jest też suszona żurawina – 100 gramów to aż 308 kcal. Mimo to dietetycy zalecają ich spożywanie, ponieważ są sycące i stanowią mocno skoncentrowane źródło składników odżywczych. Suszone owoce zawierają dużą ilość błonnika, który pomaga zachować uczucie sytości.
Te szczególnie lubiane owoce możemy smakować do woli, gdyż mają zaledwie 32 kcal na 100 gramów. Co więcej, truskawki bogate są w pektyny, które poprawiają kondycję jelit, mogą więc wspomóc rezultaty osób będących na diecie. Dodatkowo oczyszczają organizm z toksyn. Są także źródłem magnezu. Co ciekawe, 1 szklanka truskawek zawiera aż 82 mg witaminy C, czyli 120% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej.
Arbuz składa się w 92 procentach z wody. Stąd też jego kaloryczność jest bardzo niska, bo wynosi tylko 30 kcal na 100 gramów. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B oraz witaminę A. Posiada minerały takie jak sód, fosfor, czy wapń. Zawiera też przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia oraz hamują rozwój komórek nowotworowych. Poza tym posiada również cytrulinę – aminokwas wspomagający regenerację mięśni.
Melon to kolejny z owoców, których kalorycznością nie musimy się przejmować – w 100 gramach znajduje się jedynie 33 kcal. To także owoc posiadający wiele wartościowych składników. Bogaty jest w witaminy takie jak: A, C, E i K oraz ryboflawinę i kwas foliowy. Jest również źródłem potasu, fosforu i wapnia. Reguluje także poziom ciśnienia we krwi i dobrze wpływa na pracę naszych oczu. Ciekawostka: intuicyjnie być może zaliczylibyśmy melona do roślin z rodziny dyniowatych, a tymczasem melon jest gatunkiem ogórka!
Co jeśli chodzi o inne popularne i chętnie spożywane w naszej strefie owoce? Spójrzmy na kaloryczność niektórych z nich: