Jak ekologicznie myć okna?

calmter
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologia coraz głębiej wchodzi w nasze życie… i bardzo dobrze! Warto, żeby w naszej świadomości zakorzeniła się myśl, że można funkcjonować w zgodzie z naturą. Nawet chemia do czyszczenia mieszkania może zostać zastąpiona naturalnymi środkami, np. do mycia okien! Oto sposoby na całkowicie bezpieczne, ekologiczne i skuteczne wyczyszczenie okien!

Okna czyste na błysk, bez użycia chemii

Marzą Ci się okna, które zachwycą wszystkich blaskiem i nieskazitelną czystością? Jest na to kilka sposobów, które zostały sprawdzone, a ich skuteczność jest nawet lepsza niż popularnych środków dostępnych w drogeriach. Poznaj sprawdzone sposoby na mycie okien bez wykorzystywania szkodliwej dla środowiska chemii! 

Gotowe ekologiczne płyny do szyb

W sklepach, i to nie tylko tych z wyselekcjonowanymi środkami do czyszczenia, znajdziesz cały przekrój produktów, które idealnie sprawdzą się do mycia okien, a przy tym będą również ekologiczne. Zacznijmy od tego, co zawierają. W ich składzie znajdziemy ocet, alkohol, ale również naturalne dodatki dające zapach i neutralizujące ten wydzielany przez składniki, które odpowiadają za znakomite wyczyszczenie szklanych powierzchni. 

Ten zestaw doskonale sprawdzi się nie tylko do okien, ale również do luster i innych szklanych powierzchni. Czym różnią się ekologiczne środki od typowej chemii? Nie mają w składzie szkodliwych dla środowiska boranów i fosforanów, a do tego bardzo często ich pojemniki są wykonane z biodegradowalnego materiału. Warto także wspomnieć, że nie chodzi tu jedynie o fakt, że są one przyjazne planecie, ale również o to, że nie zawierają toksyn niebezpiecznych dla naszych dzieci, dla nas i zwierząt, które znajdują się w domu. 

Aby dokładnie wyczyścić okna, warto też nabyć odpowiedni sprzęt, taki jak teleskopowy drążek zakończony myjką. Wówczas bez trudu dotrzesz do nawet bardzo wysokich i trudno dostępnych miejsc. Również i w tym przypadku warto wybierać ekologiczne rozwiązania. Należy do nich np. szmatka z mikrofibry, którą umyjesz zarówno szybę, jak i ramę okna. Nie pozostawia pyłku, a do tego po upraniu możesz użyć jej jeszcze wiele razy.

Mycie szyb domowymi środkami

Możesz także postawić na mycie okien zupełnie domowymi preparatami, które bez trudu wykonasz z rzeczy znajdujących się w kuchni. Takie autorskie mieszanki mają wspaniałe działanie, są skuteczne i nietoksyczne. Dodatkowo możesz dostosować wielkość pojemnika do swoich potrzeb, co nie tylko ułatwi sprzątanie, ale również sprawi, że nadmiar preparatu się nie zmarnuje. Zatem jak wykonać taką mieszankę?

Do zrobienia domowego płynu potrzebne Ci będą:

  • 500 ml wody,
  • 2 szklanki octu spirytusowego,
  • 2 krople gliceryny,
  • odrobina soku z cytryny,
  • butelka z dozownikiem.

Całość należy ze sobą połączyć, najlepiej zrobić to od razu w dozowniku. Po wlaniu wszystkich składników i zakręceniu nakrętki mocno wstrząśnij butelką. Dzięki dodaniu cytryny zniwelujesz nieprzyjemny zapach octu, a przy okazji usuniesz uporczywe plamy, które niekiedy znajdują się na lustrze czy oknach. Natomiast gliceryna pozwoli Ci stworzyć niewidzialną warstwę ochronną, na której nie będzie osadzał się kurz. Możesz także dodać do całości kilka płatków róż, a nawet obierków z różnych owoców, dzięki czemu w domu będzie bardzo pachniało.

Zdj. główne: Adeolu Eletu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*