Kiedy pozwolić dziecku na perfumy?

calmter
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzisiejszy świat dynamicznie się zmienia. Niespełna 15 lat temu dostęp do telefonów komórkowych mieli tylko rodzice lub starsze dzieci. Teraz komórka to podstawowe narzędzie komunikacji wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Kiedyś na komunie cieszyły zegarki i rowery, dziś zastępują je kłady lub inne o wiele droższe prezenty. W dzisiejszym artykule poruszymy kolejne zagadnienie z serii — kiedy pozwolić dziecku na…? Zdarza się, że pomimo dobrych chęci, rodzice nieświadomie robią dziecku krzywdę, np. kupując nieodpowiednie produkty, które podrażniają skórę. Kiedy zatem pozwolić dziecku na perfumy? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w dzisiejszym artykule.

Perfumy dla dzieci

Temat perfum dla dzieci już od dawna budzi wiele kontrowersji. Wynika to również z faktu, iż coraz więcej firm tworzy luksusowe perfumy dla niemowląt. O ile przyjemny zapach to jedno, tak konsekwencje zbyt szybkiego wprowadzenia perfum, to drugie. Kiedy zatem zdecydować się na perfumy dla dzieci? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak wiek 13-15 lat powinien być optymalny i najbezpieczniejszy, chociaż w tym przypadku mówimy już o młodzieży.

Niestety przykre są również pobudki, dla których mamy decydują się na perfumy dla maluchów. Wśród najczęściej spotykanych powodów podają między innymi:

  • Woń dziecka, która wydaje się dla mamy nieprzyjemna.
  • Podkreślenie wyjątkowości dziecka.
  • Kwestie higieniczne.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wybór perfum dla dziecka, należy przestrzegać kilku wskazówek, które wymieniamy poniżej.

Po pierwsze: bez alkoholu

Większość perfum dla osób starszych ma w składzie alkohol, który nie powinien być stosowany na skórze dzieci, jak również na ich ubraniach.

Po drugie: dedykowane perfumy

Istnieje wielu producentów, którzy tworzą perfumy przeznaczone dla dzieci. Kosmetyki te nie zawierają drażliwych substancji, dlatego warto poznać poszczególne efekty, przed zakupem zapachów w drogeriach.

Po trzecie: nie wcześniej niż po 12 miesiąca

Dziecko, szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach swojego życia, wytwarza swój naturalny i niemowlęcy zapach, który nie powinien być kamuflowany żadnymi perfumami. Jeżeli koniecznie chcemy zmienić zapach dziecka, warto odczekać przynajmniej do pierwszych urodzin bobasa.

Istnieje również wiele specjalistycznych blogów, na których bez problemu można poznać opinie innych mam. Bez względu na to, jakie panują obecnie trendy na pierwszym miejscu powinno być zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Zanim użyjemy perfum na całe ciało, można delikatnie skropić patyczek do uszu i przyłożyć delikatnie na ciało dziecka, następnie odczekać dobę i sprawdzić, czy nie wystąpiły żadne reakcje alergiczne.

Warto również wspomnieć, że profesjonalni producenci, którzy tworzą perfumy dla dzieci, poddają je wielu testom, dzięki czemu zapewniają o ich bezpieczeństwie. To wszystko przekłada się jednak na cenę, który czasami sięga od 200 do nawet 500 zł za 100 ml perfum. W tym przypadku należy wziąć pod rozwagę wszelkie za i przeciw, aby nie podejmować takiej decyzji pochopnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*