Zespół pocovidowy u dzieci – czym jest i jak go rozpoznać?

calmter
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Choć podczas pandemii koronawirusa nasza uwaga była skierowana głównie w stronę osób starszych oraz szczególnie narażonych, okazuje się, że również najmłodsi znajdują się w grupie ryzyka. W tym przypadku nie chodzi o sam wirus, a o związane z nim powikłania.

COVID-19 a dzieci

Zazwyczaj słyszmy o tym, że dzieci przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Jednak jak pokazują najnowsze badania, wcale nie oznacza to, że wirus pozostawia ich organizm w nienaruszonym stanie. Coraz częściej najmłodsi mierzą się z tak zwanym PIMS-TS, czyli zespołem pocovidowym. Choroba atakuje jednocześnie wiele organów, wywołując wieloukładowy zespół zapalny.

Jak wyglądają objawy?

Objawy choroby zazwyczaj pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od zakażenia koronawirusem. Najczęściej PIMS-TS wiąże się z wysoką, kilkudniową gorączką. Do pozostałych objawów należą między innymi: wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka czy ogólne osłabienie organizmu. Choć spektrum objawów jest bardzo szerokie, po wystąpieniu gorączki oraz co najmniej dwóch innych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza bądź szpitala.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*