Kosmetyki dla kobiety w ciąży

calmter
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża to piękny, ale zarazem trudny okres w życiu każdej kobiety. Rosnące pod sercem dziecko może powodować niekorzystne zmiany w urodzie przyszłej mamy. Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że kobieta w ciąży powinna unikać stosowania kosmetyków, ponieważ zawarte w nich składniki mogą przenikać do krwioobiegu i mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Obecny stan wiedzy pozwala obalić ten mit. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami kobiety w ciąży mogą korzystać z kosmetyków, pod warunkiem, że zostały one przebadane dermatologicznie i nie zawierają szkodliwych substancji.

Podstawowym kosmetykiem, w który powinna zaopatrzyć się przyszła mama jest preparat na rozstępy. Zbyt szybko rozciągająca się skóra zazwyczaj na brzuchu zaczyna pękać. Efektem pęknięć są jasne, rzucające się w oczy bruzdki. Stosowanie kremów przeciw rozstępom pomaga wzmocnić włókna kolagenowe, co przekłada się na zwiększenie elastyczności i rozciągliwości skóry. Najlepsze kremy nie tylko zapobiegają pojawianiu się rozstępów, ale dodatkowo redukują te, które zdążyły się pojawić. Innym kosmetykiem, w który powinna zaopatrzyć się kobieta ciężarna jest krem do twarzy z filtrem UV. Częstą przypadłością kobiet w ciąży jest występowanie na twarzy przebarwień, które pojawiają się wskutek wystawiania skóry twarzy na działanie promieni słonecznych. Chociaż przebarwienia po okresie ciąży zazwyczaj bledną, zdarza się, że nie znikają i są stale widoczne. Dobry krem z wysokim filtrem pozwala zabezpieczyć twarz przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a co za tym idzie również i przed przebarwieniami. W związku z tym, że ciąża to okres, w którym kobieta narażona jest na infekcje intymne, powinna stosować odpowiedni płyn do higieny, który pomoże złagodzić stany zapalne, a także odbudować i utrzymać florę bakteryjną. Emulsje do higieny intymnej dla przyszłych mam powinny posiadać ph 5,5 zbliżone do naturalnego oraz zawierać wyłącznie naturalne składniki, takie jak wyciąg z rumianku lub kory dębu.

Każda kobieta znajdująca się w stanie błogosławionym powinna pamiętać o tym, aby zadbać nie tylko o ciało, ale także i duszę. Samopoczucie w ciąży znacząco poprawić może zapach ulubionych perfum. Chociaż niektórzy przestrzegają przed stosowaniem perfum w okresie ciąży, jak na razie nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do korzystania z tego rodzaju produktów. Jedynym przeciwwskazaniem może być nadwrażliwość na określone nuty zapachowe, które mogą wywoływać u ciężarnej mdłości, a w skrajnych przypadkach nawet wymioty. Z tego powodu zaleca się, aby kobiety w ciąży korzystały raczej z perfum posiadających lekkie, kwiatowe zapachy, które działają odświeżająco i orzeźwiająco. W kompozycjach zapachowych zalecanych kobietom ciężarnym mogą znajdować się takie składniki jak: bez, wanilia, cytrusy oraz zioła. Pomimo tego, że nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do stosowania perfum w okresie ciąży niektórzy producenci, wychodząc naprzeciw obawom przyszłych mam wypuścili specjalne linie perfum organicznych. Produkty te pozbawione są jakichkolwiek chemicznych utrwalaczy i zawierają wyłącznie naturalne składniki. Ich charakterystyczną cechą jest delikatniejszy zapach niż w tradycyjnych perfumach. Perfumy organiczne, posiadające naturalny skład oznaczone są stosownym certyfikatem, takim jak Ecocert lub Cosmebio. Kobieta ciężarna kupująca produkty posiadające takie oznaczenie może mieć całkowitą pewność, że są one bezpieczne dla dziecka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*